Helikopterli Trafik Denetiminde Yakalanan Kadın Sürücü Neye Uğradığını Şaşırdı

Adana’da helikopterle yapılan trafik uygulamasında emniyet kemeri takmadığı tespit edilerek ceza yazılan kadın sürücü şaşkınlık yaşayıp polislere, ‘Şimdi kemeri takıyorum’ dese de cezadan kurtulamadı.

Adana’da Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler kent genelinde helikopterle trafik denetimi yaptı. Kural ihlali yapan vehelikopterle tespit edilen sürücülere ceza kesildi. Emniyet kemeri takmayan bir kadın sürücü ise ceza kesilince “Şimdi takıyorum” diyerek kendini savundu ancak cezadan kurtulamadı.

ADANA EMNİYET MÜDÜRÜ BİZZAT YÖNETTİ

Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, kent genelinde helikopterle trafik denetimi başlattı. Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’ın talimatıyla Trafik Denetleme Şube Müdürü Hakan Aksoy’un bizzat yönettiği trafik denetimleri Adana-Tarsus-Gaziantep (TAG) Otoyolu üzerinde yapıldı.

KURAL İHLALİ YAPAN SÜRÜCÜLERİ HELİKOPTER YAKALADI

Uygulamada cep telefonuyla konuşma, emniyet kemeri takmama, aşırı hız ve hatalı şerit değiştirme kurallarını ihlal eden sürücüler havadan helikopter kamerasıyla görüntülendi. Kural ihlali yapan sürücülerin araç plakaları karadaki ekiplere bildirildi. Polisler ise, hatalı sürücüleri oluşturulan uygulama noktasında durdurup para cezası yazdı.

“ŞİMDİ KEMERİ TAKIYORUM” DEDİ ANCAK CEZADAN KURTULAMADI

Bu sırada, Gaziantep istikametine giden ve emniyet kemeri takmayan Gamze Funda Yadsan isimli sürücü de polis helikopteri kamerasına takıldı. Helikopterdeki ekipler telsiz ile kadın sürücünün plakasına karadaki ekiplere bildirdi. Bunun üzerine uygulama noktasındaki trafik polisleri kadın sürücüyü durdurup “Hanımefendi helikopterli trafik uygulaması yapıyoruz. Siz de havadan görüntülendiniz emniyet kemeri takmadan seyahat ediyordunuz. Bu nedenle size ceza uygulamak zorundayız” dedi.

Bunun üzerine kadın sürücü hemen emniyet kemerini takmaya çalışıp “Şimdi kemeri takıyorum” dedi. Ancak trafik polisi kemeri daha önce takması gerektiğini söyledi. Şok yaşayan Yadsan ise otomobilden inerek, havadaki helikopteri görmeye çalıştı. Daha sonra sürücüye 134 lira ceza kesildi.

CEZADAN TIR SÜRÜCÜSÜ DE NASİBİNİ ALDI

Bir süre sonra da helikopterdeki ekip bir tır sürücüsünün emniyet kemeri takmadığını kamera ile tespit ederek yine karadaki ekiplere plakasını bildirdi. Tır sürücüsü uygulama noktasında durduruldu. Trafik polisi sürücüye emniyet kemeri takmadığının helikopter kamerasından tespit edildiğini ve ceza yazılacağını söyleyerek 134 lira para cezası yazdı.

“HELİKOPTERLİ DENETİMİ PEK BEĞENMEDİM, ÇÜNKÜ CEZA YEDİK”

Sürücü Necati Kara şaşırarak, “Şeriatın kestiği parmak acımaz. Memur ağabeylerim doğru söylüyor kemer takmadık cezayı yiyeceğiz. Helikopterli denetimi pek iyi bulmadım çünkü ceza yedik. Can güvenliğimiz için kemer takmak daha iyi ama bazen takıyoruz. Havada helikopteri görünce baktım acaba bizi mi çekiyor diye, sağlık olsun” dedi.

2018 YILINDAN BU YANA 75 BİN 472 TL CEZA KESİLDİ

Uygulamada 11 araç sürücüsüne bin 188 lira para cezası kesilirken, Adana polisi, Ekim 2018’den bu yana toplam 116 saat süren helikopterli denetimlerde trafik kuralı ihlali yaptığını belirlediği 508 sürücüye 75 bin 472 TL ceza kesti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir